هوای آموزش پرورش همانند خوزستان است/ آیا جایگزینی افراد کم سواد در استخدامی ها صحت دارد؟
۲۵ام آذر ۱۳۹۶ تحقیق

به گزارش مطالعات آموزشی؛ تأمین بخشی از نیازهای خاص آموزش و پرورش طبق ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان، در رشته‌هایی که امکان توسعه آن از طریق این «دانشگاه» وجود ندارد، مطابق ضوابط و مقررات وزارت آموزش و پرورش از میان دانش‌آموختگان سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور و حوزه‌های علمیه، مشروط به گذراندن دوره یکساله مهارت‌آموزی در «دانشگاه» بلامانع است. در این میان آموزش و پرورش آزمونی استخدامی برگزار کرد که نتیجه آن در زمان طولانی اعلان شد. 

طولانی شدن فرایند آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش حاشیه هایی به دنبال داشت که پس از اعلام نتایج و برگزاری دوره های آموزشی همچنان این حاشیه ها پابرجاست.

از یک سو  پذیرفته شدگان باید یک دوره یکساله آموزشی برای تربیت حرفه ای معلم را به طور فشرده می گذراندند که به دلیل تاخیرهای این وزارت خانه در فرایند استخدامی طول مدت این دوره ها کمتر از یکسال شد و البته پذیرفته شدگان آزمون استخدامی برای شرکت در این دوره ها باید محل زندگی خود را ترک می کردند و به محلی که آموزش و پرورش برای گذراندن دوره های فشرده تربیت حرفه ای معلمی برای آنان تعیین کرد، می رفتند  چنان چه هزینه های اسکان و شهریه را به این رقم اضافه کنیم متوجه می شویم که همین موضوع مشکلات زیادی را رقم زد. 

اما مشکلات به همین جا ختم نمی شود. برخی از شرکت کنندگان نسبت به اعلان نفرات معترض هستند.  برخی از معترضین شهرستان اندیمشک از تبعیض و ترازوی نامتوازن سازمان سنجش و آموزش و پرورش در استخدامی ۹۶ سخن می گویند. آنان در نامه ای به وزیر آموزش پرورش اعلام کرده اند که افراد با نمره و امتیاز پایین جایگزین داوطلبان با نمره و امتیاز بالا شده اند. همچنین ادعا می کنند  که پس از برگزاری استخدام پر طمطراق آموزش و پرورش که قرار شد چهارصد نفر از استان زرخیز، شهید پرور ، جنگ زده قبول شوند اما با نرخ بیکاری بالای خوزستان، فقط ۲۹۵نفر استخدام و ۱۰۵فرصت اشتغال از خانواده های محروم و بی بضاعت خورستانی گرفته شده است!

آنان از تبعیض های مختلفی سخن می گویند که میان فرزندان آنان با افراد دیگر در نظر گرفته شده است. آنان در این نامه گفته اند: جناب وزیر و مدیر کل محترم با استخدام تبعیض امیز و ناعادلانه افراد کم سواد و جایگزین کردن توان علمی با سایر مسائل نامرتبط جامعه را به کدام منجلاب هدایت می کنید. جناب وزیر رویه و تدبیری که همکاران حضرتعالی و سازمان سنجش در پیش گرفته اند امید و یاس را در دل جوانان تحصیل کرده بیکار تزریق می کند و آینده ی آموزش و پرورش را شبیه هوای خوزستان گل آلوده و کدر می بیند. امیدواریم این مطلب به دست شما برسد ضمنا مستندات آن ارائه شود.

در این میان این سوال باقی می ماند که چرا تحقیق و تفحص در این ارتباط از سوی آموزش و پرورش صورت نمی گیرد تا پاسخی باشد برای معترضین و از این طریق از دلسردشدگان دلجویی شود. به نظر می رسد موضوع استخدامی از جمله مواردی است که فساد در آن نابخشودنی است و باید منتظر ماند و دید که آموزش و پرورش چه پاسخ قانع کننده ای به افکار عمومی دارد؟


مطالب پیشنهادی